Samarqand davlat arxitektura – qurilish universitetining hisobxona bo’limi
2024 yilning iyun oyidan boshlab hozirgacha Mirzayev Sardor Maxammadiyevich bosh buxgalter lavozimida ishlab kelmoqda.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 8 noyabrdagi PQ-416-sonli “Arxitektura-qurilish sohasida kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to’g’risida” gi qaroriga va O’zbekiston Respublikasining «Buxgalteriya hisobi to’g’risida» gi Qonuniga, 2169-son Yo’riqnomaga (2010 yil 22 dekabr) va boshqa normativ-huquqiy hujjatlarga muvofiq ish olib borilmoqda.
1. O’zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi tomonidan tasdiqlangan me’yoriy hujjatlarga asosan buxgalteriya hisobini tashkil qilishni ta’minlash, moddiy, mehnat va moliyaviy resurslaridan samarali foydalanilmoqda;
2. Professor-o‘qituvchi va xodimlar oylik ish haqlarini, talabalar stipendiyalarini o‘z vaqtida hisoblab to‘lanmoqda;
3. Hisob varaqalarda aktivlarning holatini va harakatini, mulkiy huquqlar va majburiyatlarning holati to‘g‘risidagi to‘liq xamda aniq ma’lumotlar shakllanmoqda;
4. Moddiy boyliklar va pul mablag‘lari inventarizasiyasini o‘z vaqtida o‘tkazilmoqda;
5. Samarali boshqarish maqsadida buxgalteriya hisobi ma’lumotlarini umumlashtirilmoqda;
6. Moliyaviy, soliqqa doir va boshqa hisobotlarni topshirilmoqda;
7. Mahalliy va respublika byudjetiga hisoblangan soliqlarni o‘z muddatida o‘tkazib borilmoqda;
8. Bankdan olingan pul mablag‘lar maqsadli sarflanmoqda;
9. Debitor va kreditor qarzdorliklar paydo bo‘lishining oldi olinmoqda;
10. Ish haqi fondini tasdiqlangan shtat jadvali asosida to‘g‘ri sarflanishi nazorat qilinmoqda;
11. Stipendiya fondini rektor tomonidan chiqarilgan buyruqlar asosida to‘g‘ri sarflanmoqda;
12.Tovar-moddiy boyliklarni belgilangan qoidalar asosida omborxonaga qabul qilinmoqda va chiqim qilinmoqda;
13. Byudjet va byudjetdan tashqari mablag‘larni tasdiqlangan xarajatlar smetalari asosida xarajatlar moddalari bo‘yicha sarflanmoqda;
14. Pul mablag‘lari, tovar-moddiy boyliklari va asosiy vositalar inventarizasiyasini o‘rnatilgan tartib asosida sifatli o‘tkazilmoqda;
15. O‘zbekiston respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligiga, soliq inspeksiyasiga va boshqa tashkilotlarga oylik, choraklik va yillik hisobotlarni o‘z muddatlarida topshirilmoqda.