Fakultet 2012 yilda “Qurilishni boshqarish” fakulteti nomi bilan tashkil etilgan. 2022 yil, 8 noyabrda PQ-416 qaroriga asosan “Iqtisodiyot va boshqaruv” fakulteti etib nomlandi. Fakultet bitiruvchilari viloyat Arxitektura va qurilish boshqarmalari, Avtoyo’l loyihalash instituti, viloyat Yer resurslari va davlat kadastr boshqarmasi, Yer tuzish va ko’chmas mulk kadastri xizmati davlat unitar korxonasi, Uzdaverloyiha instituti Samarqand filiali, viloyat O’rta maxsus va kasb hunar kollejlari boshqarmasi, viloyat davlat soliq boshqarmasi yer va ko’chmas mulkni soliqqa tortish bo’limlarida, ko’chmas mulkni baholash xususiy korxonalarida, qurilish ishlab chiqarish tashkilotlari, loyihalash institutlari rejalashtirish-iqtisodiy bo’limlarida texnik, katta mutaxassis, bo’lim boshliqlari, korxona rahbarlari sifatida faoliyat yuritishlari mumkin.
Fakultet ma’muriyati
Dekanat fakultetda rahbarlikni amalga oshiradi, muvofiqlashtiruvchi va nazorat qiluvchi funktsiyalarni bajaradi. Uning asosiy vazifalariga quyidagilar kiradi:
- O'qituvchilar faoliyatini nazorat qilish (o'quv rejasining bajarilish holati, hujjatlar va boshqalar);
- Talabalarning muvaffaqiyatini baholash;
- Abituriyentlarni qabul qilish va ro‘yxatga olish bo‘yicha qabul komissiyasi bilan hamkorlikda ishlash;
FAKULTET KAFEDRALARI: