Samarqand davlat arxitektura – qurilish universiteti “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi 2020-yildan boshlab faoliyat ko‘rsatmoqda.
Kafedra tarixi
“O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi dastlab “Tillarni o‘qitish” kafedrasi, so‘ng ‘‘Xorijiy tillar’’ kafedrasi tarkibida faoliyat olib borgan. Kafedra 2020-yil O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining  ‘‘Mamlakatimizda o‘zbek tilini yanada rivojlantirish va til siyosatini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi’’ PF-6084-son qaroriga muvofiq tashkil etilgan. Kafedra tashkil etilgach unga katta o‘qituvchi Kurbonov Abdumalik Uzoqboyevich mudir etib tayinlangan va kafedrani boshqargan. Kafedrada o‘zbek va rus tili o‘qituvchilari faoliyat olib borgan.
Dastlabki yillarda kafedrada professor U.S.Sanaqulov, dotsent G.M.Axmedova, SH.J.Mamatqulova, katta o‘qituvchilar N.A.Boboqandov, M.A.Axrorqulovalar faoliyat olib borgan.
Kafedra tashkil etilgan yilda yana bir kafedra, ya’ni sobiq Kasbiy ta’lim kafedrasi ham O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi tarkibiga qo‘shilgan holda faoliyat olib borgan. Bu davrda Kasbiy ta’lim kafedrasidan bir guruh malakali professor-o‘qituvchilar, ya’ni dotsentlar Rahimov Akram Qahharovich hamda Egamov Ilhom Yusupovich, katta o‘qituvchilar Boboqulova Muqaddas, Qarshiboyeva Ra’no, Turaqulova Iroda, Xushvaqtov Usmon, To‘rayeva Nargiza hamda o‘qituvchi Boliyeva Roxila kabilar qo‘shilib kafedra jamoasining tarkibi yanada ham kengaygan.
Dastlab tashkil etilganda kafedrada “O‘zbek tili”, “O‘zbek tilining sohada qo‘llanilishi”, “O‘zbek (rus) tili”, “Rus tili” kabi fanlar o‘qitila boshlagan hozirgi kunga kelib tanlov hamda mutaxasislik fanlari bilan birga 20 yaqin fanlar o‘qitilmoqda.
Kafedraga 2023-yil avgust oyida filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Rasulova Istoda Abdulatifovna kafedra mudiri etib tayinlangan. 2024-yilda esa, kafedraga filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Jo‘rayev Shahriyor Ibodullayevich mudir etib tayinlangan va hozirga qadar boshqarib kelmoqda.
Hozirgi vaqtda “O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi O‘zbekistonda “Professional ta’lim” ta’lim yo‘nalishi va mutaxassisliklari bo‘yicha yuqori malakali kadrlar tayyorlaydigan yetakchi maskan bo‘lib, talabalar o‘qish jarayonida ta’lim va metodika, psixologiya sohasida har tomonlama tayyorgarlikka ega bo‘ladilar. Bitiruvchilar kasbiy masalalarni yechishda tizimli va ijodiy yondashish ko‘nikmalar sohibi bo‘ladilar.
Kafedrada talabalarni o‘qitish soha korxonalari bilan o‘zaro hamkorlikda ishlab, bozor iqtisodiyoti talablarining o‘zgarishiga mos holda o‘qitishga, ish beruvchilarga maksimal amaliyotga yo‘naltirilgan bo‘lishiga e’tibor qaratadi.
Hozirgi kunda kafedra yo‘nalishi va mutaxassisliklari bitiruvchilari O‘zbekiston Respublikasi Professional ta’lim tizimida, ta’lim va tarbiya dargohlarida, kollej hamda texnikimlarda pedagog xodim sifatida faoliyat yuritmoqdalar.
“O‘zbek tili va adabiyoti” kafedrasi, universitetda mutaxassis chiqaruvchi  kafedralardan biri sifatida doim rivojlanib va kengayib borishi tabiiy. Bugungi kunda kafedrada 12 nafar professor-o‘qituvchilar faoliyat olib bormoqda. Ulardan 1 nafari falsafa doktori, 5 nafari v.b. dotsent, 3 nafari katta o‘qituvchilar, 1 nafari o‘qituvchi, 1 nafari stajyor-o‘qituvchilardir.
Kafedraning korxonalar bilan aloqalari:
·         Samarqand arxitektura-qurilish texnikumi,
·         Darg‘om parranda fayz MChJ.